Ders Notları Sitesi

Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) Kitap Özeti

1932 yılında Aldous Huxley tarafından yayınlanan bu kitap, mağdur olan insanların ele alınışını farklı bir dünya ile anlatmaktadır. 2500 yıllarında baskıcı bir iktidarın halkına zülüm etmesini ve sürekli olarak mağdur olan bu insanların hayatlarını ele alan kitap oldukça farklı bir dünyayı ele alsa da aslında günümüz modern çağın sorunlarına değinerek bir kurgu oluşturmuştur. Bu yenidünyada aile yapısı, sevgi, toplumsal normlar, bireysellik hiçbir insanı duygu ve etkene yer vermemiştir. Başta olan iktidar tüm bu olguların gerçekleşmesini engellemektedir. Robotlardan farkı kalmayan bu insanların halen duygusal olarak kalan insanları dışlamalarını ele alan bu kitap, pek çok farklı deneysel konuyu da ele almaktadır. Kitapta farklı bir konu olarak ilginizi çekecek olan konulardan biri de insanların şişe içi, vücut dışı döllenmelerini sağlayarak üremeye başlamaları ve bu şekilde bir seri üretime geçilmesi durumu yer almaktadır. Bu cesur dünya da sanata dair her şey yıkılmış, yok edilmiştir. Sürekli olarak teknolojik gelişmeler ön planda tutulmuştur. İnsanlar artık tamamen robotlaşmaya başlamışlardır. Seri üretim ile yani bu şişeleme üreme ile sürekli olarak yapay insanlar ortaya çıkarılır ve bu yapay insanlar onlara sunulan toplumsal sınıflara kurallara uymak zorundadırlar. Duyguları hiçe sayılmıştır ve tamamen robot gibi bir hayat sürmektedirler.

Cesur Yeni Dünya aslında sınıflardan oluşan yenidünyayı konu almaktadır. Bu dünya da insanlar sürekli olarak çalışmak zorundadırlar. Sanat gibi duygusal aktivitelere imkân yoktur. Toplum arasında 5 sınıf vardır kimse bu sınıflar arasında geçiş yapamazlar. Yani insanların hepsi kendilerine verilen görevler ile sınıflar ile yaşamaya mahkûmdurlar. İnsanları olabildiğince çok çalıştıran devlet onların düşünmesini, sağlamaya çalışmaktadır. Bu şekilde bir yenidünya düzeni oluşturulmuştur.

Bu kitap ile yazar kurgu bir dünya kurmuş olsa da aslında insanoğlunun yavaş yavaş gittiği geleceği anlatmaya çalışmıştır. Romanda insanların duygulardan uzak sürekli çalışarak ve ne söylenirse koyun gibi yaptıkları bir hayattan söz edilmektedir. Cesur Yeni Dünya aslında insanların yapmaları gereken her şeyi devlet tarafından eminler verilmesi ile yapmalarını anlatır. Düşünmek, mutlu olmak, eğlenmek, gülmek gibi olguları insanlar bireysel olarak yapamazlar. Devlet bunlara izin verirse ancak o zaman bu duygular yaşanacaktır. Mutlu ol denildiğinde mutlu olmak zorundasındır. Sürekli tüketen bir toplum ortaya çıkmıştır. İnsanların kafaları sürekli olarak dolu olmalıdır ki çalışmaktan başak bir şey düşünmesinler. İsyan edebilmek için düşünmek gerekir. Bu yüzden bu kitap oldukça farklı bir dünyanın kapılarını sizlere açmaktadır. Alışık olmadığınız bir dünya. Özgürlüklerinden vazgeçmiş insanlarla dolu bir dünya. Düşünemez duruma gelmiş bu insanların hikâyeleri sizleri oldukça etkileyecek ve kitabı merak içerisinde bir çırpıda okuyacaksınız. Oldukça başarılı olmuş bu romanı mutlaka okunacaklar listenize yazmalısınız.

Yorumlar

Your email address will not be published.

UA-56269696-1