Ders Notları Sitesi

Delifişek (Jose Mauro De Vasconcelos) Kitap Özeti

Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım serilerinden tanıdığımız kahramanımız Zeze artık büyümüş bir delikanlı olmuştur. Üçlemenin son serisi olan kitap olay örgüsü olarak fazla karmaşık olmamakla birlikte buna rağmen akıcı bir dille yazılmıştır.

Zeze artık büyümüş kendi sorumluluklarını almaya başlamıştır. Öyle küçüklüğünde olduğu gibi arkadaşı şeker portakalı, kurbağa ve hayali film yıldızı babası artık yoktur. Geçmişten bugüne oldukça fazla şey değişmiş ve Zeze tam 18 yaşında genç bir delikanlı olmuştur. Zeze artık yaramazlıklarını azaltmış ve kendine yeni ilgi alanları yaratmaya başlamıştır. Yeni ilgi alanı yüzmek ve kızlar olmuştur. Babası ile arası ise hala düzelmemiştir. Fakat Zeze ’ye yol göstermeye devam etmiştir. Artık Zeze’nin kendi geleceğini düşünmeye başlaması gerekmektedir. Fakat ne olmak istediğine bir türlü karar veremeyen Zeze Okulu bırakıp bir gemide çalışmaya başlar.

Okulu bıraktığı dönemlerde psikolojisi o kadar kötü durumdadır ki hayattaki tek tutkusu olan yüzme ile yaşamına son vermeye karar verir. Sahilden yüzmeye başlar ve gidebildiği yere kadar gider. Bir süre sonra bir balıkçı teknesi onu görür ve ölmeyi bile beceremeyeceğini düşünüp eve gider. Fakat evde kimse onunla ilgilenmez ve halini fark etmezler bile. Zeze böyle olaylar ile daha da büyüyerek tam 20 yaşına gelir. Artık gerçekten bir delikanlı olmuştur. Fakat kızlara kur yapmaktan başka bir şey yapmamaktadır. Bir gün Zeze en yakın arkadaşı ile otururken küçükken sarkıntılık yapan bir dönem çok çirkin fakat şimdilerde oldukça güzelleşen Sylvia’nın döndüğünü haber verir.

Zeze onu hemen görebilmek için eve gidip hazırlanmaya başlar. Evden çıkarken babası onunla bir şey söylemek istediğini söyler fakat Zeze bir kızla buluşacağını söyleyip dinlemez. Zeze Sylvia görmeye gider. Önceleri aralarında bir soğukluk olsa da daha sonra sevgili olmuşlardır. Her şeyin yolunda gittiği sırada Zeze babasının hasta olduğunu öğrenir ve duruma çok üzülür. Aynı zamanda büyük bir yüzme yarışına da hazırlanan Zeze Tanrı’ya eğer babası iyileşirse bir daha yüzmeyeceğine dair söz verir.

Zaman geçer ve babasının ameliyat zamanı gelip çatar. Ameliyat oldukça başarılı geçmiş ve babası gün geçtikçe daha iyi bir duruma gelmektedir. Fakat Zeze’nin Tanrı’ya verdiği sözü tutması gerekmektedir. Bu sebeple en sevdiği tutkusundan yüzmekten vazgeçer ve en sevdiği mayosunu paketleyip kiliseye bırakır. Bu durum kaşsısında birçok kişi Zeze’nin korktuğunu düşünür fakat olayın iç yüzü başkadır. Ameliyattan sonra Zeze’nin babasıyla arası iyice düzelmiştir. Zeze babasının bir dediğini iki etmez ve oldukça güzel anlaşmaktadırlar. Bir gün babası Zeze’nin Sylvia’dan ayrılmasını ister. Bu durum karşısında çok üzülen Zeze babasının dileğini yerine getirir ve ayrılırlar. Bir süre ayrı kaldıktan sonra Zeze dayanamaz ve tekrar barışırlar. Daha sonra Zeze bir gemide iş bulur ve Sylvia’yı da alarak çok uzaklara gider.

Yorumlar

Your email address will not be published.

UA-56269696-1